Best viewed at  800 x 600 resolution
2006
NSBA SAANEN SPECIALTY SHOW
DISTRICT IV
Northern Lights Goat Association
June 18, 2006 Judge: Jean Stillwagon-Austin

Total
# of Jr. Does in Specialty-28
Total # of Sr. Does in Specialty-20
Total # of Bucks in Specialty -15
~
GRAND CHAMPION SENIOR DOE:
Maple-Oak MS Poppyseei
Joshua Kaplewsk


~
RESERVE GRAND CHAMPION SENIOR DOE:
Hazelridge-Farm Burcup Blossom
Erma Winn


~
BEST OF BREED & BEST DOE SENIOR DOE IN SHOW:
GCH Rudy-Valley Precious Gem
Hockerman Family

~
GRAND CHAMPION JUNIOR DOE:
BGR Gem's Kierra Knightly
Hockerman Family


~
RESERVE GRAND CHAMPION JUNIOR DOE:
Starlit Hills Valerie
Art & Bob Knilans

~
BUCK SHOW
GRAND CHAMPION SENIOR BUCK:
Prairie Cabin Sho's Peterbilt
Dawn Beatty


~
RESERVE GRAND CHAMPION SENIOR BUCK:
Kid-Patch RRPK Penny's Sargent
Erma Winn

~
JUNIOR DOE SHOW:

Class # 1 Jr. Doe Kid - Number in class 4
1st. BGR Rhinestone Cowgirl - Hockerman Family
2nd Hazelridge-Acres Brigtas Bella - Erma Winn
3rd BGR Princess Aurora - Hockerman Family

Class# 2 Int. Doe Kid Number in class 14
1st BGR Gem's Kierra Knightly Hockerman Family
2nd Starlit Hills Wendy Art & Bob Knilans
3rd Hazelridge-Farm Tillies Tifany Erma Winn

Class# 3 Sr Doe Kid - Number in class 1
1st Hazelridge-Farm Breta's Belle Erma Winn

Class# 4 Sr Yearling Doe Number in class 9
1st Starlit Hills Valerie - Art & Bob Knilans
2nd Elm*Glen Bagel - Jennifer Lohman-Peterson
3rd Iceberg Whispering Calypso - Nicholas Kaplewski

GCH JR. DOE: BGR Gem's Kierra Knightly - Hockerman Family
RGCH JR. DOE: Starlit Hills Valerie - Art & Bob Knilans

SENIOR BUCK classes:

Age: 2 year old Number in class 1
1st Prairie Cabin Reuben's Valor - Dawn Beatty

Age: 3 years & under 5 Number in class 4
1st Kid-Patch RRPK Penny's Sargent - Erma Winn
2nd Kid-Patch Pris's Samson - Erma Winn
3rd Maple-Oak Soo Satin Saint - Joshua Kaplewski

GCH BUCK: Prairie Cabin Sho's Peterbilt - Dawn Beatty
RGCH BUCK: Kid-Patch RRPK Penny's Sargent - Erma Winn

JUNIOR BUCK classes:

Age: Jr Buck Kid Number in class 1
1st Hazelridge-Farm Dixie's Duke Erma Winn

Age: Int. Buck Kid Number in class 5
1st Starlit Hills Wizmo Art & Barb Knilans
2nd Starlit Hills Waylon Willie Art & Barb Knilans
3rd Carey's Elmer Fudd Lisa Carey-Thompson

Age: Yearling Buck Number in class 4
1st Prairie Cabin Sho's Peterbilt - Dawn Beatty
2nd Hazelridge-Farm Becky's Brutus - Erma Winn
3rd Elm*Glen It's A Shaman - Jennifer Lohman-Peterson

~
1st place junior buck kid
Hazelridge_Farm Dixie's Duke


1st place intermediate buck kid
Starlit Hills Wizmo

1st Place Two Year Old Buck
Prairie Cabin Reuben's Valor
~
SENIOR DOE SHOW:

Yearling Milkers (under 2 years) Number in class 7
1st Hazelridge-Farm Aril's Angela Erma Winn
2nd Hazelridge-Farm Diva's Dee Dee Erma Winn
3rd BGR Belle Starr Hockerman Family

Two year old milkers Number in class 5
1st Hazelridge-Farm Burcup Blossom Erma Winn
2nd Hazelridge-Farm Aviel's Allison Jennifer Lohman-Peterson
3rd BGR Lady Diamond Hockerman Family

Three year old Milkers Number in class 3
1st Maple-Oak MS Poppyseed - Joshua Kaplewski
2nd Maple-Oak Sault Aniel - Joshua Kaplewski
3rd Hazelridge-Farm Burcup's Daisy - Erma Winn

Four year old milkers Number in class 3
1st Carey's Rosa Lisa Carey-Thompson
2nd BGR Sparkling Ruby Hockerman Family
3rd BGR Snowball's Falling Rain Hockerman Family

Champion Challenge Number in Class 2
1st GCH Rudy-Valley Precious Gem - Hockerman Family
2nd Hazelridge-Farm Dixie - Erma Winn

GCH SR DOE: Maple-Oak MS Poppyseed - Joshua Kaplewski
RGCH SR DOE: Hazelridge-Farm Burcup Blossom - Erma Winn
BEST OF BREED: GCH Rudy-Valley Precious - Gem Hockerman Family

~
1st place yearling milker
Hazelridge-Farm Aril's Angela


1st place 4 year old
Carey's Rosa

1st place junior doe kid
BBR Rhinestone Cowgirl


1st senior doe kid
Hazelridge-Farm Breta's Belle

Congratulations and thank you to District IV for a great show!

November 05, 2006
Website: Joyce Lazzaro website@NationalSaanenBreeders.com